Sügis- ja talveõhtud on pikad ja pimedad ning inimesed on mures oma turvalisuse pärast koduteel. Oma valmisolekut saab aga lihtsate vahenditega oluliselt tõsta. Alljärgnevad nõuanded on mõeldud küll peamiselt naistele, aga ei jookse mööda külgi alla ka meestel.

  • Esimene asi on tähelepanu. Paljud kuriteod jääksid olemata, kui inimesed jälgiksid tänaval liikudes tähelepanelikult oma ümbrust ning ei kõnniks kõrvaklapid peas ja nina nutitelefonis. Loe ka ohuteadlikkuse tasemetest.
  • Teine asi on valmisolek ning ründaja üllatamine. Enesekaitseks võib kasutada nii lihtsat asja, nagu …taktikalist taskulampi.
Taktikaline taskulamp

Mis on taktikaline taskulamp?

Tegu on algselt politsei- ja teenistusülesannete täitmiseks välja töötatud kompaktse (10…15 cm pika ning pöidlajämeduse) taskulambiga, mille LED valgusti annab väga ereda valguskiire. Taktikaline lamp on valmistatud kergest kuid tugevast alumiiniumisulamist ning toimib ka hädakaitse-olukorras löögirelvana. Nupplüliti on harilikult paigutatud lambi “sabasse”, et seda saaks igas asendis kiiresti leida ning ka kinnastatud käega hõlpsalt kasutada. Ohuolukorras pole aega mööda lambi külge kobada ja lülitit otsida.

  • Pimedal ajal tänaval liikudes peaks taktikaline lamp olema alati peos või äärmisel juhul kõige käepärasemas mantlitaskus. Võimaliku ohuolukorra ajal ei ole aega seda käekotist otsida.
  • Lambi haare peaks olema selline, et seda saaks vajadusel kiirelt süüdata ja pimedat ja/või ohtlikku ala valgustada. Kui näete või kuulete pimedas midagi kahtlast liikumas, siis suunake valgus koheselt sinna. Pätt kardab seda, kui teda ootamatult paljastatakse.
  • Kui keegi üritab lähikontakti astuda ja teid ahistada, saab eredat valgust näkku suunates teda ootamatult pimestada ning segadusse ajada. Nii võtate pätilt eelise ja võidate aega reageerimiseks või põgenemiseks.
  • Kui keegi teid füüsiliselt ründab, saab lampi kasutada löögirelvana. Kui näiteks kurikael üritab teid kinni hoida või kusagile tirida, lööge lambi terava otsarõngaga vastu tema kätt, meelekohta, põske või kaela.

NB! Suvaline supermarketi või pudipadi-poe kassas müüdav plastikust taskulamp ei ole taktikaline taskulamp. Korraliku lambi leiad matka- või jahitarvete poest. Küsi taktikalist taskulampi ja harjuta seda käes hoidma ning kiiresti käsitlema.

Kui teise kätte võtta võtmekimp või tugevam metallist pastapliiats, saab sellestki korralik improviseeritud enesekaitserelv, millega kurikaela üllatada.

Kas see on seaduslik?

Karistusseadustik §28 ütleb, et “tegu ei ole õigusvastane, kui isik tõrjub vahetut või vahetult eesseisvat õigusvastast rünnet enda või teise isiku õigushüvedele, kahjustades ründaja õigushüvesid, ületamata seejuures hädakaitse piiri.”

Õigushüvede alla kuulub inimese elu, tervis, seksuaalne puutumatus ning ka tema eraomand.

Seega kui keegi ründab teid, seades ohtu teie elu või tervist, on teil täielik seaduslik õigus kaitsta ennast kõigi käepäraste vahenditega.

Olgu muidugi veel kord öeldud, et hädakaitse piiri ei tohi ületada ehk hädakaitset ei tohi teostada vahenditega, mis ilmselgelt ei vasta ründe ohtlikkusele või tekitab ründajale liigset kahju.

Hädakaitse piiride ületamisel vastutate täie seaduse rangusega!