Hea relvaomanik, millal Sa viimati nö. “kuiva” tegid?
Igaüks (sh. allakirjutanu) ei viitsi niisama tühja päästikut klõpsutada… kuigi vaja oleks. Laskeoskus ei ole kaasasündinud oskus ning öeldakse, et üks liigutus kinnistub lihasmällu siis, kui seda umbes 20 tuhat korda korrata. Ja laskemoon on kallis, tiiruajast rääkimata.

Seetõttu sai otsitud erinevaid tehnilisi lahendusi, kuidas harjutada võimalikult realistlikult märgile viimist, sihtimist ja päästmist koos tagasisidega. Ilma mürata, suitsuta ja aukudeta diivanis või teleris.

Kuidas töötab üks suitsuta tiir? Levinud lahendus on selline, kus “tulistatakse” laserkiirega. Treeningpüstol on varustatud laseriga, mis päästikuvajutusel tekitab lühikese infrapuna-impulsi. Relvade valik on mitmekesine – alates lihtsalt plastikust tavarelva makettidest ja lõpetades pärisrelvaga, millesse on paigaldatud laserpadrun või -relvaraud ning iga lasu järel isevinnastuv lukk ja päästikusüsteem. Paremad treeningpüstolid imiteerivad ka tagasilööki ning püstolikelk liigub lasu järgselt ümberlaadimisel taha. Saadaval on nii püstolid, revolvrid kui ka täismõõdus vintpüssid.

Märgisüsteeme on erinevaid, alates pisikestest lauapealsetest lugejatest ja lõpetades projektoriga kinolinale kuvatavast tiirust koos ruumi või maastikuga. Arvutiga ühendatud high-speed kaamera jälgib pilti ning tuvastab tabamuse asukoha. Edasine on juba tarkvara teha.


Tiiru tarkvara on mitmekesine ja pakub müriaadi erinevaid programme ja võimalusi.

  • Staatilise märgi laskmise harjutused ehk nö. täpitoksimine. Kõigepealt valid endale sobiva märgi, on selleks siis ringidega nö. sportmärk, IPSC romb, ründava päti rinnakuju vms. Seejärel seadistad virtuaalse kauguse, liigutades märki endale lähemale või kaugemale;
  • Liikuva märgi järgimine. Loomulikult saab seadistada nii märgi suurust, liikumiskiirust ja liikumissuunda. Märk võib vahepeal muutuda ka trahvimärgiks (nn. no-shoot, mida ei tohi lasta) ning seejärel uuesti sihtmärgiks;
  • Märgi kiire leidmine ja äratundmine. Märk tekib ja kaob ootamatult ning laskur peab võimalikult kiiresti relva märgile suunama ning märki tabama. Pärast tabamist ilmub märk uude (juhuslikku) kohta. Märgid võivad olla erinevad – lasta tuleb ainult kindlaid märke ning vältida trahvimärke;
  • Duellipuu, kus kaks laskurit üritavad võimalikult kiiresti oma märke vastase poolele tulistada;
  • Lendavate taldrikute, joogipurkide jms. kila-kola laskmine. Puhas rõõm ja meelelahutus;
  • IPSC harjutused. Ekraanile joonistatakse realistlikud praktikali-rajad, mida tuleb aja- ja täpsuse peale lasta. Radadel on “pappmärgid”, mille erinevad punktialad annavad eri tulemusi, kukkuvad metallmärgid ning liikuvad märgid. Tulemusarvestus käib punktid jagatud ajaga põhimõttel;
  • Steel Challenge ehk klassikalised metallplaatide laskmise harjutused;
  • Lisaks sellele on võimalus ehitada ise oma harjutusi, radasid ja väljakutseid.

Kokkuvõtteks võib öelda, et suitsuta tiir on suurepärane treeningvahend, mida kasutavad oma väljaõppes korrakaitsjad, jõustruktuuride esindajad ja paljud laskesportlased ning nüüd on see tasapisi muutunud kättesaadavaks ka harrastajatele.

Kui teil on huvi suitsuta tiiruga tutvumise vastu, siis võtke ühendust Eesti Relvaomanike Liiduga ja korraldame teile demonstratsiooni.