Kuidas teie oma relvarauda puhastate? Tõenäoliselt on teil selleks aja jooksul kogunenud hulgaliselt erinevaid tööriistu – mitmes mõõdus harjakesed, vardad, vilttropid, väiksemad ja suuremad puhastuslapikesed (nn. patchid), mida kõike rauast läbi ajada. Kõigepealt raud puhastusõliga kokku, harjaga mitu korda läbi, siis tropi või lapiga mitu korda üle, kuniks raud vastu valgust vaadatuna puhas tundub. Ja ikka ja ainult padrunipesa poolt rauasuudme poole, mitte kunagi tagurpidi!
Kõiki neid abivahendeid on nii üksikult kui väiksemate ja suuremate komplektidena saadaval ning valik võtab silme eest kirjuks. Puhastusvarraste ja sinna otsa käivate tarvikute keermed on erinevad – osad on meetermõõdus, teised jällegi tollimõõdus, ühed “papa”, teised “mamma” otsaga. Paljud eri komplektide detailid omavahel kokku ei sobi. Tavaliselt ongi üks-kaks lemmikharja, mis ruttu ära kuluvad ja ülejäänud pudinad jäävad kasutult seisma.
Kõigi nende harjakeste ja lapikestega puhastamine on aeganõudev ja tüütu, kuid on ka alternatiivne lahendus – rauauss. Teisiti nimetatud ka puhastusnööriks. Igale kaliibrile on oma sobivas läbimõõdus rauauss, mis sobitub tihedalt relvarauaga.
Ussi kasutamine on lihtne, efektiivne ja kiire: Esimese asjana aetakse relvarauast läbi ussi küljes olev peenikene juhtnöör, mille otsas ripub läbiajamise abistamiseks väike raskus. Seejärel tilgutatakse ussi jämeda osa algusesse veidi puhastusõli ja tõmmatakse juhtnööri abil terve uss ühe korraga läbi raua. Aeglaselt ja sujuvalt. Kõigepealt liigub läbi raua ussi õline osa, mis kannab puhastusõli laiali. Sellele järgneb ussi sisse põimitud pronkshari või -harjad, mis tõmbavad mustuse lahti, ussi keskpaik võtab mustuse kaasa ning lõpuks poleerib ussi saba raua üle. Üks tõmme sellise puhastusnööriga läbi raua võrdub kümnete vilttroppide või lapikeste ükshaaval läbi lükkamisega. Ja ongi kõik!
Kui on plaan relv pärast puhastamist pikemaks ajaks seisma jätta, võib veel ussi sabale tilgutada ühe(!) tilga tavalist relvaõli konserveerimiseks.
NB! Rauaussi tõmmatakse läbi raua alati samas suunas, nagu liigub kuul – padrunipesa poolt relvasuudme poole.
Rauausse valmistavad paljud tootjad. Tuntud nimedest nagu nt. BoreSnake kuni Aliexpressi imelise maailmani. Põhimõtteliselt ei ole väga suurt vahet, millise tootja rauaussi kasutada, peamine on see, et kaliiber sobiks. Liiga peenikene uss ei ole piisavalt tihe, et rauda efektiivselt puhastada, liiga suure kaliibriga uss võib aga rauda kinni jääda. Kaliiber on tavaliselt pressitud nööri otsas oleva pronksraskuse peale.
Rauauss kestab palju kasutuskordi. Kui see lõpuks väga mustaks läheb või kogemata maha kukub, siis võib seda pesta kraani all nõudepesuvahendiga. Võib ka panna eraldi väiksesse riidekotti ja pesumasinasse. Või siis… seda viimast pigem mitte – kodurahu huvides.