…KUI KANNAD RELVA

1. Ära lase emotsioonidel võimust võtta kui kannad relva. Sul on kaasas surmav jõud! Säilita igal juhul rahu. Ära lase ennast provotseerida ning mõtle pigem, kuidas võimalikke konflikte ära hoida. Kui keegi ka tüli norib, siis neela alla!
“Hei *****, mida sa jõllitad?” – “Sul on ilus särk, head päeva!”. Ära alusta asjatut võitlust, see võib lõppeda relva kasutamise ja kõigest sellest tuleneva aastatepikkuse kohtujamaga. Võib-olla jääb teine inimene sinu käe läbi eluaegseks invaliidiks või saab koguni surma ja sina pead selle koormaga terve ülejäänud elu elama.

2 Ära võta oma relva ilmaasjata välja. Ära kunagi kasuta relva ähvardamiseks, oma jõu või üleoleku demonstreerimiseks vms. “argumendina”. Relvaga ilmaasjata vehkimine ja ähvardamine on nõme ning pealegi seadusevastane. Kui keegi sinu peale kaebab, siis leebemal juhul jääd oma relvast ja -loast lihtsalt ilma, raskemal juhul “puhkad” mõnda aega betooni peal.
Kui Sa haarad relva järele, siis ainult sellepärast, et sinu elu või tervis on otseses ja vältimatus ohus. Siit jõuame sujuvalt järgmise punkti juurde:

3. Ära kasuta relva kui seda ei ole vältimatult vaja. Kordan punkt 1 öeldut: Sul on kaasas surmav jõud! Jah, sellepärast sa ju soetasidki relva, et võib-olla ühel hetkel on vaja ennast või lähedast inimest kaitsta. Aga enne relva kasutamist tuleb endale selgeks teha, et seda tohib kasutada ainult vahetu ja vältimatu ründe korral ning ületamata sealjuures hädakaitse piire. Näiteks kolm järgnevat situatsiooni:

  • Varas keerab sinu autolt rattaid alt ära ja tahaks pätile tina anda. Aga kuna Sinu elu või tervis ei ole hetkel ohus, siis varga tulistamine on lubamatu.
  • Said kakluses peksa, nüüd lähed, tood relva ja paned õigluse maksma? Ei! Selline teguviis kvalifitseeritakse mõrvaks (loe: tahtlikuks tapmiseks) või mõrvakatseks.
  • Kurikael ründab sind vahetult. Sa tõmbad relva välja, pahalane ehmatab, loobub ründest ja põgeneb. Rünne on sellega lõppenud. Punkt. Mingil juhul ei tohi talle tagantjärele kuuli selga lasta. Ka mitte peatamiseks või kinnipidamiseks.

4. Kui Sa oled tulevahetuses osalenud, siis ära hakka erutusseisundis ja kiirustades politseile mingeid tunnistusi, ütlusi või hinnanguid andma. Sa ei pruugi olla pärast intsidenti adekvaatne. Mõtle rahulikult olukord läbi. Konsulteeri oma advokaadiga. Niikuinii tuleb nüüd pikk ja põhjalik uurimine. Anna oma tunnistused hiljem, läbimõeldult ja korrektselt.

5. Ära mitte kunagi tarvita alkoholi, kui kannad relva. Seaduskuuleka inimesena sa peaksid teadma, et seda keelab ka Relvaseadus §50 lg 3, aga siinkohal toon välja kõige olulisemad põhjused, miks ka väike joove sinu vastu pöördub:

  • See muudab oluliselt sinu olukorra hindamise ja otsuste vastuvõtmise võimet;
  • See muudab sinu nägemisteravust, sihtimist, reaktsiooni ja päästikutunnetust;
  • Kui peaks tekkima ootamatu SHTF olukord, kus Sa oled reaalselt sunnitud hädakaitseks või hädaseisundis relva kasutama, võidakse hilisema uurimise ja kohtuvaidluse käigus juhtunu asjaolud sinu vastu pöörata. Sealhulgas võivad oluliselt nõrgeneda kõik sinu hädakaitset või -seisundit õigustavad argumendid. Süüdistajad saavad kohe põhjuse seada sinu otsuste pädevus, adekvaatsus ja reaktsioon kahtluse alla ning asi võib lõppeda hoopiski sinu süüdimõistmisega.